Osmiletá střední škola Uherské Hradiště
od - do
1. 9. 1953 - 31. 8. 1961
vyučovací jazyk
český
-
sídlo
Uherské Hradiště čp. 218
uzemí
Uherské Hradiště
-
vývoj školy
1961
2. Základní devítiletá škola Uherské Hradiště
Uherské Hradiště čp. 218 v letech 1961-1963 Uherské Hradiště čp. 350 (východní křídlo budovy) od roku 1963
1953
Osmiletá střední škola Uherské Hradiště
Uherské Hradiště čp. 218
-
zajímavosti
Seznam ředitelů Osmileté střední školy v Uherském Hradišti
František Židlík 1953–1959
František Grones 1959–1961
historie
Nově vytvořený školský systém z roku 1948 (zákon č. 95/1948 Sb.) byl záhy opět změněn, a to zákonem č. 31/1953 Sb. Tam, kde existovaly, byly střední školy od školního roku 1953/1954 sloučeny s místními národními školami v osmileté střední školy. Povinná školní docházka byla opět zkrácena na osm let a žáci ji mohli také absolvovat v prvních osmi ročnících jedenáctiletých (od roku 1959 dvanáctiletých) středních škol, které nahradily zrušená gymnázia. Podle nových školských zákonů byly v centru Uherského Hradiště v roce 1953 sloučeny dvě národní a dvě střední (měšťanské) školy s místním gymnáziem a místo nich vznikly k 1. září Osmiletá střední škola Uherské Hradiště, poskytující úplné základní vzdělání, a Jedenáctiletá (resp. Dvanáctiletá) střední škola Uherské Hradiště.
Organizační změny na školách a v školských úřadech byly doprovázeny změnou v náplni vyučování i změnou výchovy mládeže a práce učitelů. Na školách byly zřízeny základní organizace Komunistické strany Československa (KSČ), Revolučního odborového hnutí (ROH), Svazu československo-sovětského přátelství (SČSP) a Čs. svazu mládeže (ČSM). Prohloubení spolupráce školy s veřejností mělo být pak zajištěno zvýšením úlohy Sdružení rodičů a přátel školy (SRPŠ). Učitelský sbor se svými žáky se stal nezbytnou součástí oslav nejrůznějších politických výročí, jako byly výročí Osvobození, Února 1948, Velké říjnové socialistické revoluce, 1. máje apod. Žáci a studenti všech typů škol byli zapojeni také do povinného nácviku spartakiád. Na školách se zakládaly různé zájmové kroužky a kluby, které ale pociťovaly nedostatek kluboven, heren a sportovních hřišť.
Hlavní důraz ve školství byl nyní položen na ideovou a politickou výchovu mládeže, polytechnickou výuku a řízenou mimoškolní činnost dětí. Ideologickou výchovu žáků už od třetí třídy ovlivňovala především pionýrská organizace, která byla založena na dívčí měšťance již 8. května 1950 a na chlapecké o rok později. Nad školami přebíraly patronát místní závody, ale také zdejší oddělení Státní bezpečnosti.
O děti z nejnižších ročníků měla po skončení vyučování pečovat školní družina, která vznikla na počátku padesátých let. Téměř příznačně byla umístěna do budovy krajského soudu na Palackého náměstí a do Měšťanské besedy v Hradební ulici. V roce 1954 byla budova Měšťanské besedy upravena na školní jídelnu, kde se v nepříliš dobře vybavené kuchyni vařilo 600 obědů denně.
Od roku 1960 dostávali žáci učebnice zdarma, do té doby je museli platit rodiče.-
obrazy
-
osoby
-
ulice
-
stavby
Gymnázium Uherské Hradiště, Velehradská třída 218
Velehradská třída 218-
autor
CoJ